بی شک قویترین و محبوبترین موتور جستجو در حال حاضر گوگل است. به شکل زیر توجه کنید، این شکل آمار استفاده از موتورهای جستجو و میزان محبوبیت آنها را نشان می دهد . . . 

چگونه در گوگل بهتر و سریعتر جستجو کنیم؟


چگونه در گوگل بهتر و سریعتر جستجو کنیم؟

بی شک قویترین و محبوبترین موتور جستجو در حال حاضر گوگل است. به شکل زیر توجه کنید، این شکل آمار استفاده از موتورهای جستجو و میزان محبوبیت آنها را نشان می دهد:

comScore Core Search Report*
January 2010 vs. December 2009

Total U.S. – Home/Work/University Locations

Source: comScore qSearch


Core Search Entity
Share of Searches (%)
Dec-09 Jan-10 Point Change Jan-10 vs. Dec-09
Total Core Search 100.0% 100.% N/A
Google Sites 65.7% 65.4% -0.3
Yahoo! Sites 17.3% 17.0% -0.3
Microsoft Sites 10.7% 11.3% 0.6
Ask Network 3.7% 3.8% 0.1
AOL LLC Network 2.6% 2.5% -0.1

آمار سال 2009-2010

همه ما در روز بارها و بارها برای به دست آوردن اطلاعات مختلف به سراغ گوگل می رویم، نه تنها ما بلکه اکثر مردم جهان گوگل را به عنوان موتور جستجوی خود انتخاب کرده اند. پس بهتر است برای اینکه از گوگل بهتر استفاده کنیم، راه و روش استفاده درست از آنرا بدانیم. من در پست امروز قصد دارم بعضی از میانبرهای استفاده از گوگل را برای شما بیان کنم، البته در صفحه Advanced Search گوگل شما می توانید اکثر این کارها را انجام دهید، ولی با دانستن لغات کلیدی زیر دیگر نیازی به Advanced Search نیست و شما می توانید خیلی سریع به مقصود خود برسید.

حالت معمولی:

وقتی شما در حالت معمولی دو یا چند کلمه را در گوگل مثلا به شکل زیر جستجو می کنید، گوگل سعی می کند صفحاتی را برای شما نشان دهد که علاوه بر داشتن کلمات مورد نظر شما، محبوب هستند؛

در این نوع جستجو یک ضعف وجود دارد، در این حالت بسیاری از نتایج آنچه که ما می خواهیم نیستند، برای مثال اگر دو کلمه ICT و TEACH را پشت سر هم نوشته و جستجو کنیم، مطمئنا نتایج جستجو صفحاتی هستند که این دو کلمه را دارند ولی در اکثر آنها این دو کلمه از هم جدا هستند، برای مثال ممکن است در صفحه نتیجه عبارات ICT PEACHو PEACH ICTوجود داشته اند. برای رفع این مشکل باید از علامت نقل قول (" ") استفاده کنیم.

جستجوی عین یک عبارت با استفاده از علامت نقل قول(" "):

برای اینکه مشکل بالا را برطرف کنیم کافی است عبارت مورد نظر را به شکل “ICT TEACH” جستجو کنیم، در این حالت نتایج ما فقط شامل صفحاتی خواهند بود که دو کلمه ICT و TEACH پشت سر هم آمده باشند.

یکی از کلمات مورد نظر (استفاده از کلمه کلیدی OR):

اگر می خواهید نتیجه جستجوی شما فقط یکی از کلمات نوشته شده را داشته باشد از لغت OR بین کلمات خود استفاده کنید؛ برای مثال اگر عبارت foods OR drinks را جستجو کنید در این صورت نتایج به دست آمده صفحاتی هستند که تنها یکی از لغات foods یا drinks را داشته باشند.


جستجو فاقد یک کلمه (استفاده از - ):

برای اینکه کلمه خاصی در نتیجه جستجوی شما نباشد باید از یک علامت - قبل از کلمه مورد نظر استفاده کنید، مثلا اگر می خواهید به نتیجه ای برسید که در آن کلمه foods هست اما هیچوقت کلمه drinks در آن نیست، باید عبارت foods –drinks را جستجو کنید.

جستجو در یک سایت یا آدرس خاص (استفاده از site: و یا allinurl:)

اگر می خواهد عبارت خاصی را در یک سایت جستجو کنید باید از کلمه کلیدی :site استفاده کرده و جلوی آن نام سایت مورد نظر را بنویسید، مثلا اگر می خواهید کلمه welcome را در سایت Yahoo! جستجو کنید باید اینطور بنویسید:

و اگر می خواهید عبارت خاصی را در یک آدرس جستجو کنید باید از کلمه کلیدی allinurl (به معنی "همه در آدرس") استفاده کنید، مثلا اگر می خواهید کلمات ICT وTEACH را در وبلاگ من جستجو کنید، باید بنویسید:

تعریف یک کلمه (استفاده از define:)

شما به راحتی می توانید از گوگل به عنوان یک دیکشنری آنلاین هم استفاده کنید، برای مثال اگر می خواهید معنی کلمه Blog را بدانید، کافی است به شکل زیر در گوگل جستجو کنید:

آب و هوا !

و آخرین نکته که شاید هیچوقت فکرش را هم نمی کردید اینکه شما می توانید با استفاده از کلمه کلیدی weather: از آب و هوای یک شهر با خبر شوید، برای مثال اگر عبارت weather: Tehran را در گوگل جستجو کنیم، نتیجه حاصل این خواهد بود:

جالب است نه ؟ حالا عبارت 23 + 46 را در گوگل جستجو کنید :)

البته اینها تنها جزئی از کارهایی بودند که شما می توانید با این نوار کوچک گوگل انجام دهید، فکر می کنم بیش از این باعث خستگی شما شود. به هر حال برای یادگیری موارد دیگر می توانید به Help گوگل بروید.

امیدواریم مطلب امروز برای شما جالب و مفید بوده باشد، مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.

منبع: http://payamspot.blogspot.com


ICT TEACH GROUP